Augustana College printing logo

2016 candidates for graduation

May  19, 2016

More than 550 students will participate in Augustana's 156 Commencement Convocation. Names listed here represent candidates for graduation; inclusion does not indicate completion of the degree requirements.

* Degree completed fall 2015
** Degree completed winter 2015-16
*** Degree to be completed summer 2016
+ Degree to be completed fall 2016
§ honors received after spring

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W XYZ


A

Timothy M. Acri, Moline, Ill., biochemistry **

Lauren A. Adamick, Lake in the Hills, Ill., psychology, cume laude

Leslie B. Adams, Hugo, Okla., business administration–management ***

Rachel A. Akmakjian, Fort Collins, Colo., classics, international business, cum laude

John C. Alexander, Loves Park, Ill., accounting, business administration–management

Ashley A. Almquist, Hampshire, Ill., music education–instrumental, cum laude

Taylor M. Ambrozi, Moline, Ill., elementary education +

Laura E. Ames, Wood Dale, Ill., geology, environmental studies

Tyler A. Amidei, Vernon Hills, Ill., biology

Ryan G. Amidon, Mount Pulaski, Ill., biology

Rebecca A. Andersen, Woodstock, Ill., music education–vocal, summa cum laude

Ashley H. Anderson, Viola, Ill., accounting

Kassandra L. Anderson, Silvis, Ill., communication studies, cum laude

Taylor R. Anderson, East Moline, Ill., graphic design, cum laude ***

Daniel Andon San Antonio, Texaspsychology, sociology

Caleb L. Arnold-Ivey, Plainfield, Ill., neuroscience, biology

Virginia L. Aumann, Rockford, Ill., English–writing, women’s and gender studies, summa cum laude ***

Rachel M. Auton, Hartland, Wis., music education–instrumental, cum laude

Joshua A. Avalos, Ontario, Calif., art

B

Dena M. Baity, New Lenox, Ill., music education–instrumental, cum laude

Lauren A. Baker, Grayslake, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professional use, magna cum laude **

Charles F. Bald, Blue Grass, Iowa, music education–instrumental +

Colin L. Bance, Milan, Ill., business administration–management

Samantha A. Barlage, Lansing, Ill., pre-medicine, biology

Elizabeth A. Bartha, Batavia, Ill., elementary education, cum laude

Michael A. Baugh, Matherville, Ill., political science, accounting, economics, cum laude

Victoria M. Beale, Warrenville, Ill., elementary education, summa cum laude

Laura J. Becker, Batavia, Ill., biology ***

Lauren K. Becker, Palos Park, Ill., graphic design

Laura M. Behymer, Elgin, Ill., geology

Wesley G. Bell, Moline, Ill., business administration–management

Laura C. Bellamy, Lake Zurich, Ill., elementary education **

Sophie M. Bennett, LaSalle, Ill., communication studies

Adam J. Bernardi, Belvidere, Ill., pre-medicine, biology, biochemistry, cum laude

Jacob D. Beulke, Montrose, Minn., psychology, business administration–management

Andrew P. Beveroth, Sterling, Ill., accounting, business administration–finance, cum laude

Brett M. Bialek, Downers Grove, Ill., biology

Katherine R. Bindon, Elmhurst, Ill., biology

Kelsey T. Binggeli, Baxter, Minn., biology, cum laude

Sean P. Blais, Frankfort, Ill., biology, pre-medicine

Alexander M. Bowers, Noblesville, Ind., history **

Emma T. Bowman, Moline, Ill.,business administration–marketing

Matthew E. Brandt, Rockford, Ill., business administration–finance, economics

Grace M. Brasel, East Moline, Ill., biology

Susanna M. Brashler, Downers Grove, Ill., biology, psychology, cum laude

Sarah K. Bromberger, Hartland, Wis., music education–instrumental

Rebecca E. Brosch, Huntley, Ill., political science, graphic design, magna cum laude

Gabriel A. Brouillette, Mundelein, Ill., accounting, business administration–finance

Danielle M. Bryant, Rock Falls, Ill., computer science *

Jonathan M. Bryk, Palatine, Ill., engineering physics

Marie K. Brzezinski, Saint Louis, Mo., English education, cum laude

Nellie J. Bubb, Excelsior, Minn., psychology, summa cum laude

John J. Burger, Deerfield, Ill., graphic design

Kayla M. Bushey, Chicago, Ill., communication studies

Stuart M. Buthod, Crystal Lake, Ill., music education–vocal

C

Jessica L. Campbell, New Lenox, Ill., business administration–finance, accounting, cum laude

Katherine A. Canning, Westmont, Ill., communication studies, multimedia journalism and mass communication, magna cum laude

Jessica S. Capp, Zion, Ill., biology **

Nicholas P. Caputo, Arlington Heights, Ill., computer science

Lauren K. Carlson, Williamsburg, Iowa, psychology, mathematics

Cecilia E. Casas, Elgin, Ill., sociology–social welfare ***

Breanna N. Casper, Naperville, Ill., biology, neuroscience

Maria S. Catalano, Bloomingdale, Ill., psychology, sociology–social welfare, cum laude

Nelly J. Cheboi, Mogotio, Kenya, applied mathematics, computer science, cum laude

Siming Cheng, Chengdu, China, accounting, business administration–finance, magna cum laude

Meredith A. Chew, Phoenix, Ariz., business administration–finance, economics

Kayla C. Childs, Colo., Springs, Colo., communication sciences and disorders, cum laude

Cara J. Christal, Coal Valley, Ill.,business administration–marketing

Kyle R. Christensen, Elgin, Ill., biology, summa cum laude **

Alyssa G. Clarida, Homer Glen, Ill., geography, environmental studies, cum laude **

Mariaelisa O. Claros, Elgin, Ill., sociology ***

Kristian W. Clayton, Moline, Ill., psychology

Timothy J. Clifford, Lake in the Hills, Ill., graphic design

Mara A. Clucas, Glen Ellyn, Ill., teaching biology, biology

Kyle M. Cluver, Aurora, Ill., teaching mathematics, cum laude

Cole J. Collins, Lisle, Ill., biology ***

Jerrell A. Collymore, Flossmoor, Ill., business administration–management information systems

Jonathan N. Colucci, Carol Stream, Ill., biology

Maliek J. Combs, Denver, Colo., communication studies

Frances V. Compere, Wheaton, Ill., biology

Shelby N. Cosman, Saint John, Ind., biology, teaching biology

Hailey E. Coulter, Silvis, Ill., communication studies

Brianna D. Cousineau, Crystal Lake, Ill., biology

Emma E. Cox, Durand, Ill., psychology

Joshua F. Cox, Spring Grove, Ill., environmental studies

Alexander L. Crescenti, Algonquin, Ill., business administration–management information systems, accounting

Catherine J. Cross, Woodstock, Ill., computer science, cum laude

Rowan M. Crow, Coal Valley, Ill., teaching history, magna cum laude

Sydney L. Crumbleholme, Moline, Ill., art ***

Gabrielle N. Cuellar, Pomona, Calif., German studies ***

Julie A. Cullotta, Des Plaines, Ill., sociology–social welfare, magna cum laude

Luke C. J. Currie, Aurora, Ill., theatre arts, computer science, magna cum laude

Michael J. Currie, Aurora, Ill., theatre arts, computer science, summa cum laude

Maryedith K. Curtis, Moline, Ill., political science, history, religion +

D

Chloe L. Dale, Plainfield, Ill., multimedia journalism and mass communication, communication studies, cum laude

Anthony J. D’Angelo, Buffalo Grove, Ill., business administration–management **

Sarah A. Dantino, Elmhurst, Ill., psychology, mathematics, cum laude

Scott C. Davis, Overland Park, Kan., physics, computer science

Karina De La Rosa, Chicago, Ill., communication studies

Rosa A. De La Torre, Rock Falls, Ill., pre-medicine, biology, magna cum laude

Chelsie A. Dean, Sugar Grove, Ill., elementary education

Jane M. DeClerck, Rock Island, Ill., biology

Kyle L. Deets Polo, Ill., biology

Ian M. Deggendorf, Olathe, Kan., engineering physics

Sarah M. Deicke, Chicago, Ill., biology

Benjamin C. Deig, Glasford, Ill., biology

Corbin B. Delgado, Papillion, Neb., political science, classics

Stephen H. Dempsey, Indianapolis, Ind., chemistry, magna cum laude

Michelle L. Dempster, Oak Lawn, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Katherine L. Depa, Ypsilanti, Mich., psychology, Scandinavian studies, cum laude

Jadyn J. Derr Sioux Falls, S.D., communication studies

Anthony M. DeSanto, Westchester, Ill., business administration–finance

Michael W. Dimock, Wildwood, Ill., mathematics, teaching mathematics

Scott R. Doberstein, Elmhurst, Ill., computer science + ***

Bradley D. Dodge, La Grange Park, Ill., Spanish, communication studies

Caitlin A. Doherty, Westmont, Ill., psychology

Julie E. Dombai, Chicago, Ill., elementary education, cum laude

Anna T. Dominguez, Elgin, Ill., graphic design

Kyle D. Doner, Erie, Colo., accounting, business administration–management information systems

Desirae D. Dowding, Elmhurst, Ill., biology, pre-medicine, cum laude

Jacob Dreiling, Barrington, Ill., history ***

Emilee E. Droegmiller, Cushing, Iowa, English education +

Somer G. Druszkowski, Manhattan, Ill., English education, summa cum laude

Cori E. Duncan, Elmhurst, Ill., biology, cum laude

Katelin M. Durham, Sterling, Ill., biology, pre-medicine, summa cum laude

Alyssa K. Dutil, East Galesburg, Ill., creative writing ***

Allison S. Dzik, Rockford, Ill., elementary education, cum laude

E

Danielle M. Engel, Saint Charles, Ill., biology, magna cum laude

Sarah E. English, Hillsdale, Ill., philosophy, neuroscience, summa cum laude

F

Josefina F. Fioretto, Park Ridge, Ill., biology, Spanish for professional use, neuroscience

Sean E. Fitzgerald, Manhattan, Ill., biology, cum laude

Alexander L. Fluehr, Loves Park, Ill., business administration–finance, accounting

Quinn E. Foley, Orland Park, Ill., accounting, business administration–finance, cum laude

Justin D. Fox, Somonauk, Ill., accounting, business administration–finance, summa cum laude

Jordan D. Franks, Aledo, Ill., multimedia journalism and mass communication, cum laude

Samuel W. Frasco, Mount Prospect, Ill., business administration–finance

Robert X. French, Elgin, Ill., biology

Erin E. Frye, DeKalb, Ill., biochemistry

Daniel W. Fulton, Denver, Colo., geology

Richard S. Funk, Plainfield, Ill., business administration–finance

G

Margaret C. Gallery, Chicago, Ill., accounting, business administration–finance

Madeline C. Gannonm Orland Park, Ill., communication sciences and disorders

Omar A. Garcia-Martinezm Moline, Ill., pre-medicine ***

Shylee R. Garrettm Vernon Hills, Ill., multimedia journalism and mass communication, English–writing

Elizabeth J. Gehrmannm Bettendorf, Iowa, chemistry, German studies, cum laude

Suzanne E. Geisler, DeKalb, Ill., psychology, Spanish, cum laude

Jacob Genens, Loves Park, Ill., business administration–finance

Ellenelle J. Gilliam, Stillwater, Minn., music education–vocal +

Victoria D. Gillon, University Park, Ill., religion, sociology

Alexander S. Gilmore, Frankfort, Ill., neuroscience, biology

Trace W. Gingerich, Sherrard, Ill., engineering physics

Kevin G. Gleason Jr., Nolensville, Tenn., business administration–finance, economics

Analysia V. Gomez, East Moline, Ill., biology, women’s and gender studies

Selena Gonzalez, Elgin, Ill., sociology

Yamari A. Gonzalez, Chicago, Ill., Asian studies ***

Travis J. Goodwin, Simi Valley, Calif., chemistry

Heather L. Gorsegner, Oregon, Ill., elementary education, cum laude

Alexander B. Gorsuch, Bloomington, Ill., business administration–finance

Christina M. Gosiewski, Elk Grove Village, Ill., biology

Margaret R. Graff, Naperville, Ill., environmental studies, geography, cum laude ***

Alyssa A. Graffy, New Lenox, Ill., communication sciences and disorders

Meghan K. Grahs, North Liberty, Iowa, Spanish, cum laude

Shavaun R. Grant, Dolton, Ill., graphic design +

Danica M. Gray, Machesney Park, Ill., biology, communication studies

Jennifer M. Gray, Mokena, Ill., accounting, business administration–finance

Nathan A. Gray, Rock Island, Ill., art

Kelcie L. Great, Carol Stream, Ill., teaching history

Christopher M. Green, McHenry, Ill., music, computer science

Meghan E. Green, Plano, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Ryan L. Greene, Hampton, Ill., political science

Tyler T. Greene, Algonquin, Ill., business administration–finance

Lauren M. Greenfield, Stillman Valley, Ill., communication studies

Ashley E. Grengs, Westchester, Ill., elementary education

Malory J. Groen, Sugar Grove, Ill., biochemistry, summa cum laude **

Wendy V. Guadarrama, Elgin, Ill.,business administration–marketing, communication studie, cum laude

Michael J. Guidotti, Plainfield, Ill., communication sciences and disorders

Erik J. Gustafson, Cary, Ill., political science, communication studies

Jacob D. Gylten, North Liberty, Iowa, pre-medicine, neuroscience

H-I

Frank J. Habura, Northlake, Ill., biology

Pellumb Halili, Woodstock, Ill., business administration–international business, political science

Brittany D. Hallman, Village of Lakewood, Ill., communication sciences and disorders, psychology

Stefanie L. Hamaker, Caledonia, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Claire E. Hammer, Fairbury, Ill., communication sciences and disorders

Jordan M. Hampel, Denver, Colo., biology

Emily J. Handrahan, Nineveh, Ind., biology

Ethan G. Harrod, South Elgin, Ill., neuroscience, cum laude

Bennett A. Hartmann, Batavia, Ill., biochemistry, pre-medicine, magna cum laude

Dominique J. Hartsfield, Romeoville, Ill., English, communication studies

Bethany J. Hayenga, Kings, Ill., philosophy, classics, German studies, magna cum laude ***

Briana A. Hays ‡Libertyville, Ill., communication sciences and disorders **

Lauren N. Heiberger, Mundelein, Ill., music education–instrumental, magna cum laude

Colin M. Hepner, Orion, Ill., communication studies +

Jonathan R. Herdler, Webster Groves, Missouripolitical science

Felipe A. Hernandez, East Moline, Ill., biology, biochemistry

Ana C. Hernandez, Wallace South Elgin, Ill., elementary education

Stephanie R. Hess, Sterling, Ill.,business administration–marketing, magna cum laude

Abigail E. Heuer, Prospect Heights, Ill., elementary education

Cayle R. Higgins, Romeoville, Ill., music education–vocal, music education–instrumental +

Kaitlin E. Hightower, Matthews, N.C., biology

Annamarie V. Hildner, Denver, Colo., religion

Hunter L. Hill, Apollo Beach, Fla., economics, business administration–international business

Kortney M. Hix, Highlands Ranch, Colo., biology

Jacob Q. Hoaglund, Rockton, Ill., business administration–finance

Jamie E. Hochmuth, Medina, Minn., creative writing,business administration–marketing, magna cum laude

Alexis G. Hoelper, Lisle, Ill., Spanish

Jenna H. Hofmann, Littleton, Colo., communication studies,business administration–marketing, magna cum laude

Frank L. Hollo, Litchfield, Ill., biology, business administration–management +

Robert C. Holmquist Jr., East Moline, Ill., physics, mathematics, philosophy

Michael J. Hoover, Bettendorf, Iowa, political science

Andrew M. Houkal, New Plymouth, Idaho, business administration–management

Christina L. Huber, Morton Grove, Ill., business administration–marketing

Andrea E. Hult, Moline, Ill., accounting, business administration–management, magna cum laude

Jillian E. Hund, Saint Charles, Ill., communication studies

Hans J. Hunecke, Lindenhurst, Ill., accounting, economics ***

Cheyenne L. Imel, Earlville, Ill., sociology–social welfare **

Diana L. Irwin, Schaumburg, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Scott A. Irwin, Moline, Ill., business administration–finance

J

Taylor A. Jacobs, Huntley, Ill., biology, psychology

Tyler J. James, Davenport, Iowa, graphic design, English

Casey L. Janko, Evergreen Park, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Jacqueline M. Jastrzebski, Crystal Lake, Ill., political science

Alexander M. Jelinek, Freeport, Ill., computer science, cum laude

Jenna D. Jensen, West Dundee, Ill., mathematics, teaching mathematics, cum laude

Jillian M. Jespersen, Rock Island, Ill., biology, pre-medicine, summa cum laude

Ruth M. Jessee, Moline, Ill., sociology–social welfare, women’s and gender studies, cum laude

Kelly A. Johlie, Deer Park, Ill., communication studies

Amanda M. Johnson, Milan, Ill., neuroscience, biology, pre-medicine

Emily C. Johnson, East Moline, Ill., elementary education

Jordan L. Johnson, Appleton, Wis., English education

Miranda K. Johnson, Rock Island, Ill., business administration–marketing +

Taylor B. Johnson, Roselle, Ill., environmental studies

Tayvian A. Johnson, East Moline, Ill., pre-medicine, biology

Zachary R. Johnson, Stillwater, Minn., communication studies ***

Zoee T. Johnson, Sterling, Ill., philosophy, cum laude ***

Alexandra M. Jones, Peoria, Ill., communication sciences and disorders

Haley C. Jones, Galesburg, Ill., elementary education

Mecca N. Joseph, Lisle, Ill., women’s and gender studies, sociology–social welfare

K

Lauren C. Kaczmarek, Lombard, Ill., communication studies,business administration–marketing

Frank M. Kalble, Arlington Heights, Ill., business administration–finance, economics +

Katherine M. Kampwirth, Elmhurst, Ill., communication sciences and disorders

Hadley S. Karrick, Havana, Ill., communication studies, psychology, cum laude

Alyssa H. Kendell, Davenport, Iowa, biology, pre-medicine, magna cum laude

Madeline E. Kerr, Streamwood, Ill., elementary education

Bailey N. Kerschieter, Murfreesboro, Tenn., art +

Ashley L. Kethcart, Cape Fair, Mo., political science

Kersten D. King, Dysart, Iowa, communication sciences and disorders, communication studies **

Hannah E. Klindera, Winnebago, Ill., communication sciences and disorders, cum laude**

Kimberly A. Klyman, East Moline, Ill., biology +

Matthew A. Klyman, East Moline, Ill., chemistry, cum laude

Rebecca E. Knapper, Davenport, Iowa, creative writing, English, Scandinavian studies, magna cum laude

Katherine M. Knauft, Warrenville, Ill., psychology, art, magna cum laude

Kristen N. Knitter, Augusta, Ga., Asian studies ***

Ethan D. Koch, Mount Prospect, Ill., classics, philosophy ***

Daniel W. Kochanski, Bartlett, Ill., classics, history ***

Jeremy J. Koranda, Montgomery, Ill., sociology–social welfare

Allison M. Kotleba, Algonquin, Ill., applied mathematics, business administration–finance, magna cum laude

Amanda E. Kramer, Geneva, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Ondrea S. Kramer, Orland Park, Ill., biology, cum laude **

Jessica A. Kras, Carol Stream, Ill., biology, cum laude

Jeffrey A. Krippel, Plainfield, Ill., psychology, English–writing

Michael J. Krueger, Geneva, Ill., accounting

Jeanette M. Kuchler, Naperville, Ill., elementary education, cum laude

L

Sarah K. Lafferty, Omaha, Neb., biology, pre-medicine, Spanish for professional use

Natalie A. Lamy, Batavia, Ill., psychology

Kayleigh M. Lane, Chandlerville, Ill., creative writing

Miranda D. Lang, Vernon Hills, Ill., biology

Marisa C. Lara, Silvis, Ill., graphic design

Megan C. Larkin, Middleton, Wis., psychology

Ruchira T. Laroia, Coralville, Iowa, pre-medicine, neuroscience

Connor A. Lautt, Mesa, Ariz., business administration–finance

Zachary M. Lawler, Lombard, Ill., business administration–finance, economics

John Le Belvidere, Ill., chemistry

Thanh T. Le Hanoi, Vietnam, psychology, communication studies

John K. Lechuga, Cicero, Ill., political science, business administration–finance

Alexandria D. Lee, West Dundee, Ill., communication sciences and disorders

Emalee R. Leigh, Hampton, Ill., business administration–management

Jeremy R. Lensing, Manhattan, Ill., multimedia journalism and mass communication, communication studies

Patrick J. Lenz, Ojai, Calif., teaching history

Edgar C. Leon, Glendale Heights, Ill., economics, business administration–finance

Molly A. Leopold, Crystal Lake, Ill., elementary education

Emma Levich, Vernon Hills, Ill., English **

Dominic J. Lifonti, Orland Park, Ill., biology

Kaitlyn M. Lindgren, Aurora, Ill., religion, English, summa cum laude

Hana L. Lobsinger, Wheaton, Ill., applied mathematics, business administration–finance

Makenzie R. Logan, Moline, Ill., psychology, communication sciences and disorders, magna cum laude

Mariah J. Logan, Moline, Ill., music education–instrumental

Bryan E. Lopez, Sandwich, Ill., accounting ***

Brian E. Lovejoy, Chicago, Ill., environmental studies +

Michael A. Lurigio, Northlake, Ill., political science, history +

M

Liya Ma Shanghai, China, business administration–finance, economics *

Aileen C. MacDonald, Mundelein, Ill., business administration–management

Maggie L. MacDonald, Aledo, Ill., communication sciences and disorders, political science

Justin K. MacNaught, Wilmot, Wis., economics

Kendall W. Maduro, Greenland, N.H., international business

Alexander E. Mahaffey, Gothenburg, Sweden, geography

Anne Malinowsky, Rock Island, Ill., business administration–finance

Ellen K. Marquette, Cudahy, Wis., Asian studies, graphic design, cum laude

Jordan L. Marshall, Saint Augustine, Ill., communication sciences and disorders

Chad R. Martens, Erie, Ill., pre-medicine, cum laude

Anna R. Martines, Saint Charles, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professional use, cum laude

Sarah N. Mattimiro, Libertyville, Ill., English, Scandinavian studies *

Carolyn M. Maynard, Moline, Ill., communication studies **

Heather C. Maze, Peru, Ill., communication sciences and disorders, cum laude *

Nathan W. McAlpine, Ottawa, Ill.,business administration–marketing

Brendan N. McBride, Downers Grove, Ill., business administration–management

Michael A. McCallion, Darien, Ill., biology, cum laude

Ryan M. McCormic, Bloomington, Ill., sociology

Cale J. McCormick, Mahomet, Ill., biology

Taylor McGinnis, Kenilworth, Ill., teaching history

Megan E. McGregor, Minooka, Ill., biology

Caitlin A. McLysaght, Wheaton, Ill., business administration–finance, psychology, magna cum laude

Andrea C. McNally, Burr Ridge, Ill., applied mathematics, summa cum laude

Caroline J. McPherson, Sterling, Ill.,business administration–marketing, communication studies

Alexander B. Meier, Downers Grove, Ill., teaching history, cum laude

Tyler W. Memming, Oswego, Ill., biology +

Karina N. Mendez, Sandwich, Ill., psychology

Chelsea P. Mentado, Moline, Ill., graphic design

Ryen E. Merhar, River Forest, Ill., art

Megan L. Meyer, Alton, Ill., business administration–international business, economics

Renee E. Meyer, Mundelein, Ill., communication sciences and disorders, psychology

Brett M. Mignin, Warrenville, Ill., psychology, Scandinavian studies

Andrew C. Miller, Waukesha, Wis., accounting, business administration–finance

Charlotte G. Miller, Chicago, Ill., psychology, sociology

LaDonna V. Miller, Chicago, Ill., sociology

Renee F. Millette, Aurora, Ill., French, creative writing, cum laude

Garrett W. Miner, Moline, Ill., graphic design, business administration–management information systems, cum laude

Sara B. Mitchell, Groveland, Ill., biology, neuroscience, magna cum laude

Suhaiba M. Mohiuddin, Naperville, Ill., biology

Kristin M. Molloy, Wheeling, Ill., Spanish, economics, cum laude

Amanda R. Monaco, LeClaire, Iowa, English education **

Adrian M. Moreno, East Moline, Ill., accounting,business administration–marketing

Zachery R. Morgenstern, East Peoria, Ill., accounting, business administration–finance +

Laura K. Morris, Columbus, Wis., environmental studies

Katie L. Morton, Lockport, Ill., biology, cum laude

Brandon T. Motzel, Grayslake, Ill., engineering physics, pre-medicine

Carolyn M. Muller, Champaign, Ill., women’s and gender studies, cum laude

Samantha R. Murad, Bartlett, Ill., biochemistry, pre-medicine, magna cum laude

Margaret M. Murphy, Wheaton, Ill., psychology, creative writing, cum laude

Daniel K. Murray, Chicago, Ill., accounting, business administration–finance

Martha C. Murray, Evanston, Ill., communication studies

Larry E. Muse II, Chicago, Ill., business administration–finance

Dorothy M. Mutum, Milan, Ill., psychology

Ryan M. Muzzarelli, Geneva, Ill., business administration–management information systems, accounting

N

Amanda M. Narkis, Franklin Park, Ill., biochemistry, pre-medicine, magna cum laude

Kyle L. Nastasowski, Lombard, Ill., business administration–finance

Alyssa L. Nelson, Belvidere, Ill., pre-medicine, Spanish for professional use, cum laude

Catherine J. Nelson, Annawan, Ill., religion, communication studies

Ashley R. Newell, Mendota, Ill., psychology, sociology–social welfare ***

Long X. Nguyen, Rock Island, Ill., applied mathematics, economics, cum laude

James E. Nickell Jr., Old Mill Creek, Ill., accounting, business administration–finance

Passion R. Nixon, Chicago, Ill., sociology–social welfare ***

Samantha N. Noble, Geneseo, Ill., teaching Spanish +

Eleanor A. Nolan, Northbrook, Ill., sociology, women’s and gender studies

Kaylee K. Nolan, Orland Park, Ill., engineering physics, computer science

Jake D. Norcia, Highland Park, Ill., multimedia journalism and mass communication

Emma N. Novak, Eden Prairie, Minn., sociology–social welfare

Anna E. Novotny, Sugar Grove, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Alexandra M. Nusz, Wyoming, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professional use, summa cum laude **

O

Sarah T. Oberg, Chicago, Ill., business administration–management, accounting, cum laude

Kathryn E. O’Brien, Lockport, Ill., biology, cum laude **

Lia M. O’Connor, Naperville, Ill., communication studies

Helen M. Offerman, Oswego, Ill., biology, English

Allison M. O’Hern, Woodridge, Ill., English education

Okikiola P. Olaitan, Schaumburg, Ill., pre-medicine, biology

Daniel C. O’Leary, Homewood, Ill.,business administration–marketing, creative writing

Elijah A. Olson, Elgin, Ill., music

Harald J. Olsson, Rock Island, Ill., economics, French

Lubna M. Omar, Bettendorf, Iowa, communication sciences and disorders

Kelli L. Ommundson, Chicago, Ill., sociology

Jennifer E. Otwell, Rockford, Ill., psychology, communication sciences and disorders, cum laude

Trent R. Overzet, Midlothian, Ill., accounting, business administration–finance

Mayu Oya, Coralville, Iowa, biology, pre-medicine, neuroscience

P

Urid Pacillas, Vernon Hills, Ill., teaching history

Tyler F. Padera, Glen Ellyn, Ill., teaching mathematics, mathematics

James W. Panozzo, Orland Park, Ill., biology

Jenna R. Parente, Frankfort, Ill., sociology–social welfare

Ashlea R. Pearson, Poplar Grove, Ill., psychology, communication sciences and disorders, cum laude

Jessica J. Penn, Abingdon, Ill., business administration–finance **

Caitlin E. Penzi, South Beloit, Ill., elementary education

Stephanie M. Pereiro, Orland Park, Ill., history, accounting, cum laude

Migdalia Perez, Elgin, Ill., psychology, cum laude

Amy E. Perino, Downers Grove, Ill., biology, psychology, magna cum laude

James J. Peters, Park Ridge, Ill.,business administration–marketing

Callie K. Peterson, Minnetrista, Minn., psychology, Spanish, cum laude **

Chelsey R. Peterson, Arlington Heights, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Devon N. Peterson, Galva, Ill., accounting, cum laude ***

Marissa K. Pezzopane, Wood Dale, Ill., elementary education

Dale M. Piercy, El Paso, Ill., biology

Paige N. Pierson, Sandwich, Ill., biochemistry, Spanish for professional use +

Griffin A. Pils, Libertyville, Ill., business administration–finance ***

Hannah L. Plunkett, Crystal Lake, Ill., music

Rebecca A. Pollard, Westfield, Ind., elementary education **

Katrina L. Ponder, Tuscola, Ill., geology

Daniel R. Popek, Minooka, Ill., biology, neuroscience, cum laude

Jeffrey C. Prior, Lone Tree, Colo., engineering physics, applied mathematics, computer science, summa cum laude

Nicole M. Pritchard, Lake in the Hills, Ill., psychology

R

Kamneev K. Rai, Arlington Heights, Ill., music education–instrumental, business administration–finance, music +

Kendra J. Rakers, Millstadt, Ill., neuroscience, magna cum laude

James E. Rammel, Ringwood, Ill., business administration–finance

Torr G. Randau, Mundelein, Ill., engineering physics ***

Lucas J. Ratzer, Rolling Meadows, Ill., geology ***

Anish S. Reddy, Rock Island, Ill., pre-medicine, magna cum laude

Angela T. Rembles, Oak Lawn, Ill., biology

Emily A. Retzbach, Lemont, Ill., communication studies

Thomas B. Reyhons, Davenport, Iowa, business administration–management **

Danielle N. Rigwood, Fox Lake, Ill., biology, pre-medicine, cum laude

Linnea J. Ritchie, Brookfield, Wis., biology

Sarah G. Ritter, Geneseo, Ill., multimedia journalism and mass communication ***

Omar H. Rizvi, Bettendorf, Iowa, pre-medicine, religion

Kimberly E. Roark, Elgin, Ill., psychology, sociology

Elise G. Roberson, Woodland, Calif., English

Taija R. Robinson, Milwaukee, Wis., biology

Rachel A. Rodriguez, Mahomet, Ill., elementary education, summa cum laude

Kelsi E. Rogers, Mosley, Va., pre-medicine, biology, French, magna cum laude

Anthony D. Roome, Geneseo, Ill., history

Allaysha B. Rucker, Rockford, Ill., graphic design ***

Sara A. Ruthberg, Lisle, Ill., communication studies, sociology, magna cum laude

Madeline D. Ruzek, Whitelaw, Wis., biology, Africana studies, summa cum laude

Sara M. Ruzevich, Tinley Park, Ill., sociology

Benjamin T. Ryan, Washington, Ill., biochemistry, pre-medicine, cum laude

S

Christopher J. Salazar, Plainfield, Ill., accounting, business administration–finance

Sydney Sand, Elgin, Ill.,business administration–marketing

Keith M. Sands, Silvis, Ill., mathematics, teaching mathematics, magna cum laude

Kristen E. Santoro, North Riverside, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

John J. Sarhage, Manhattan, Ill., business administration–finance

Christopher R. Sauer, Littleton, Colo., political science

Hannah M. Schaefer, Princeton, Ill., biology, cum laude

Isaiah R. Schaub, Traverse City, Mich., sociology–social welfare +

Rebecca L. Schaub, Lombard, Ill., biology

Jeneen A. Schier, Oregon, Ill., biology, summa cum laude

Natalie M. Schildgen, Dubuque, Iowa, biology

Kristin M. Schmidt, Frankfort, Ill., biology

Isaac D. Schmied, Wichita, Kan., pre-medicine, biochemistry, magna cum laude

Alexander L. Schmitz, Batavia, Ill., history **

Danielle C. Schneider, Island Lake, Ill., biology, magna cum laude

Austin J. Schoeck, Rock Island, Ill., political science, magna cum laude

Holly M. Scholl, Polo, Ill., graphic design, art, cum laude

Breanna M. Schuetz, Sterling, Ill., communication sciences and disorders

Diana A. Schultz, Roselle, Ill., biology, environmental studies

Robert M. Scott, Smyrna, Ga., business administration–marketing **

John T. Seaman, Munster, Ind., accounting, business administration–finance **

Kelsey A. Self, Huntington Beach, Calif., computer science

Lesley E. Shanks, Yorkville, Ill., communication sciences and disorders

Leah Jo M. Shelton, Pekin, Ill., communication sciences and disorders, religion, cum laude ***

Lindsay J. Shiek, Marshalltown, Iowa, international business, Spanish for professional use

Rebecca D. Shultz, Gurnee, Ill., communication sciences and disorders, psychology, cum laude

Kylie M. Siebert, Sugar Grove, Ill.,business administration–marketing, cum laude

Peter G. Siepiora, Mount Prospect, Ill., Asian studies

Ryan M. Silvola, Lindenhurst, Ill., multimedia journalism and mass communication, women’s and gender studies, cum laude

Jonathan M. Simmons, Naperville, Ill., business administration–management

Courtney L. Simross, Belvidere, Ill., communication sciences and disorders

Stacy A. Skirvin, Rockton, Ill., psychology

Grant T. Slater, Coal Valley, Ill., communication studies

Austin J. Small, Morris, Ill., accounting, business administration–finance

Justin Smiley, Plainfield, Ill.,business administration–marketing

Andrew C. Smith, Galesburg, Ill., business administration–finance, accounting, cum laude

Andrew W. Smith, Rock Island, Ill., accounting *

Harrison C. Smith, Glenview, Ill., political science

Jacob M. Smith, Dixon, Ill., environmental studies

Kendall M. Smith, Downers Grove, Ill., biology, French, cum laude

Paige E. Smith, Buffalo Grove, Ill., biology, business administration–management

Taylor R. Smith, Batavia, Ill., biology

Ashton E. Snyder, Silvis, Ill., political science +

Erika Sodergren, Tinley Park, Ill., biology, Spanish for professional use

David M. Soliz, Silvis, Ill., geography

David A. Sommers, Thousand Oaks, Calif., communication studies

Stephanie J. Sorrentino, Elmhurst, Ill., elementary education

Jacob D. Soukup, Lisle, Ill., art,business administration–marketing, magna cum laude

Mamady Soumah, Moline, Ill., French, engineering physics ***

Cody N. Speroff, Chicago, Ill., engineering physics

Emily G. Spillios, South Elgin, Ill., sociology

Margaret K. Stadtwald, River Forest, Ill., English education, magna cum laude

Emily M. Stanevicius, Stickney, Ill., biology, Asian studies, cum laude

Andrew W. Statz, Davenport, Iowa, pre-medicine, biology, cum laude

Mackenzie A. Steen, Springfield, Ill., biology, magna cum laude **

Hilary A. Steiger, Moline, Ill., communication studies

Mikaela E. Steinberg, Wayne, Ill.,business administration–marketing, summa cum laude **

Craig T. Steinkamp, Belvidere, Ill., biology

John J. Stenger, Yorkville, Ill., biology

Cody R. Stephans, Grayslake, Ill., biochemistry

Daniel T. Stetter, Geneseo, Ill., history **

Matthew R. Stevens, New Lenox, Ill., economics, business administration–finance, magna cum laude

Amanda M. Stieber, Lindenhurst, Ill., communication studies

Brandon J. Stiers, Mackinaw, Ill.,business administration–marketing

Leah R. Stortz, Willowbrook, Ill., communication studies

Joseph B. Strain, Manhattan, Ill., teaching geography, cum laude

Rebecca A. Strandberg, Crystal Lake, Ill., elementary education, music, cum laude +

Heather S. Stratton, Orland Park, Ill., biology, English, cum laude **

Jawan D. Straughter, Bolingbrook, Ill., psychology

Mary A. Strickland, Peru, Ill., biology

John A. Swiderski, Geneva, Ill., accounting, business administration–finance, cum laude

Joshua J. Symbal, Huntley, Ill., psychology

Alyssa A. Szymanski, Lemont, Ill., environmental studies

T

Lizeth I. Tamayo, Poplar Grove, Ill., pre-medicine, biochemistry, French

Courtney N. Tate, Winfield, Ill., communication sciences and disorders, cum laude

Danya Tazyeen, Bettendorf, Iowa, computer science, cum laude

Sergio K. Tekeli, Bettendorf, Iowa, pre-medicine, cum laude

Nicholas P. Tenerelli, Downers Grove, Ill., engineering physics, mathematics

David A. Tessiatore, Downers Grove, Ill., business administration–management **

Carissa S. Thalmann, Naperville, Ill., psychology, cum laude

Yee Mon M. Thant, Yangon, Myanmar, business administration–marketing ***

Sierra D. Thiery, Orange, Texas, business administration–management **

Alyssa K. Thompson, Princeton, Ill., biology, summa cum laude

Bonnie O. Thornton, Mount Vernon, Iowa, Spanish, honors history, cum laude

Brandon G. Tidaback, Morris, Ill.,business administration–marketing ***

Sara M. Tilp, Rock Island, Ill., geology +

Sara F. Tomasello, Addison, Ill., biology, cum laude

Natalie M. Tomerlin, Darien, Ill., communication sciences and disorders, communication studies, cum laude

Luke R. Toppel, South Elgin, Ill., engineering physics, applied mathematics, cum laude

Jacob D. Torres, Prospect Heights, Ill., biology

Michael C. Tortorelli, Orland Park, Ill., business administration–management, communication studies

Darwin W. Townsend IV, Libertyville, Ill., business administration–management

Lindsey M. Tripp, Shelbyville, Ill., biology, environmental studies, cum laude

Kassandra D. Tyra, Somonauk, Ill., biology, environmental studies

U-V

Anna J. Urbanczyk, Northbrook, Ill., history

Laura E. Vaisvila, Lombard, Ill.,business administration–marketing, communication studies *

Alethe A. Vassay, Charleston, Ill., accounting

Eric C. Veverka, Downers Grove, Ill., biology

Amanda M. Vidales, Sycamore, Ill., biology

Kailey E. Vitale, Lombard, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude

Aaron B. Volk, Geneva, Ill., pre-medicine, Spanish for professional use, summa cum laude

Madeline M. Voss, Frankfort, Ill., accounting, business administration–finance, cum laude

W

Aubrey M. Waddick, Algonquin, Ill., political science, economics, summa cum laude

Kristin M. Walden, Palatine, Ill., biology

Katie L. Walker, Batavia, Ill., biology, magna cum laude

Chelsea L. Wallaert, Cherry, Ill., psychology, cum laude

Daniel C. Walls, Rockford, Ill., music education–vocal, mathematics, magna cum laude

Anna M. Walsh, Mahtomedi, Minn., biology, business administration–finance, cum laude

Julie Y. Wang, Princeton, Ill., communication studies

Mathew S. Weah, Rock Island, Ill., French, political science

Henry A. Weberpal, Sycamore, Ill., music education–instrumental, music performance–instrumental, cum laude

Benjamin L. Wells, Mokena, Ill., communication studies

Haley V. West Rapids City, Ill., neuroscience, Spanish, cum laude

Zackary S. Wheeler, Ottawa, Ill.,business administration–marketing, communication studies **

Devon P. White, Quincy, Ill., computer science, applied mathematics, mathematics

Jacob S. White, Downers Grove, Ill., business administration–finance

Walter White, Peoria, Ill., accounting, business administration–finance, economics

John F. Whitson, Aurora, Ill., music education–vocal, music, music composition, summa cum laude

Emily R. Wilder, Spring Grove, Ill., psychology, sociology, cum laude

Daniel J. Wilkis, Crestwood, Mo., geography, environmental studies

Christopher L. Williams, Denver, Colo., business administration–marketing ***

Lisa K. Williams, Woodridge, Ill., communication sciences and disorders

Brandon Wills, Mazon, Ill., biology, summa cum laude

Kayla J. Wilson, Oro Valley, Ariz., multimedia journalism and mass communication

Adam J. Witucki, Libertyville, Ill.,business administration–marketing

Emily E. Wodrich, Batavia, Ill., psychology, biology, cum laude

Clair N. Wright, Peoria, Ill., political science, history ***

X-Y-Z

Mineo Patrick Yasutake, Glen Ellyn, Ill., music education–instrumental, music performance–instrumental, cum laude

Kimberly Yeates, Wilmington, Ill., religion

Jessica M. Zak, Wheaton, Ill., psychology, biology

Christopher S. Zelnio, Colona, Ill., biology

Rong Zheng, Silvis, Ill., biochemistry, biology, magna cum laude

Jichen Zhou, Waukegan, Ill., accounting, cum laude

Katherine D. Ziegler, Bartlett, Ill., accounting, business administration–management, summa cum laude

Connor F. Zinn, Highlands Ranch, Colo., political science, economics